Jak na přípravu na zkoušky na daňového poradce?

Na úvod bych doporučil si pročíst článek „zkoušky na daňového poradce“ https://smtax.cz/zkousky-na-danoveho-poradce/, kde jsou uvedené základní informace o zkouškách.

V tomto článku se budu zabývat spíše strategií, způsobem učení a přípravou na zkoušky na daňového poradce.

Sám jsem byl na zkoušce v říjnu 2021, a tak mám dost čerstvé informace, které bych rád předal dál. Jak se říká „štěstí přeje připraveným“. Dále zde platí „těžce na cvičišti, lehce na bojišti“. Zkoušky jsem zvládl na první pokus s výborným výsledek. V tomto článku se s vámi podělím o mojí strategii, která očividně zafungovala.

Jak dlouho jsem se na zkoušky učil?

Původní plán byl tomu věnovat 3 měsíce intenzivní přípravy. Vzhledem ke covidu se to protáhlo na jeden rok. Zkoušky byly dvakrát zrušeny a dubnový termín jsem nestihl podat přihlášku, jelikož jsem se domníval, že se původní přihláška neruší, tudíž místo prosincového termínu 2020 jsem šel na zkoušky až v říjnu 2021.

Zpětně jsem za tento posun velmi rád, jelikož dost věcí jsem se ještě doučil. Jaká je tedy ideální doba pro přípravu? Na tuto otázku nelze objektivně odpovědět. Záleží na tom, jaké zkušenosti máte z praxe, ze školy, jak dlouho se v problematice pohybujete, jak zvládáte stres, jak se orientujete v zákonech apod. Řekl bych, že minimum je 3 měsíce intenzivní přípravy. U zkoušek sice můžete mít „alespoň“ 50 %, ale nezapomeňte, že v praxi je i 90 % absolutně nedostačující.

Přípravě jsem věnoval opravdu dost. Myslím si, že neznám nikoho, kdo by tomu věnoval tolik času a peněz. Celkově jsem přečetl 70 knížek, přes 100 článků, byl jsem na dvou přípravných kurzech (o tom níže) a propočítal jsem všechny sborníky od roku 2014–2020. Celková příprava mě stála 100 000 Kč (nezapočítávám tam náklady obětované příležitosti a ani utopené náklady, pouze náklady na knihy, zákony, přípravu).

Ačkoli nemám rád daň z přidané hodnoty (dále jen „DPH“), byl jsem schopen získat 98 % kvůli kvalitní přípravě. Tudíž bych chtěl říct, že pečlivá příprava je opravdu základ. Je třeba počítat. Nelze ke zkouškám jít s tím, že si řeknu, že vše najdu v zákonech. Dost věcí v zákoně není, ale je třeba v pokynu. Počítat, počítat a znovu počítat.

Je efektivní propočítat sborníky?

Za mě určitě ano. Sborníky příkladů od Komory daňových poradců (dále jen „KDP“) jsou vhodné k přípravě. Je třeba brát ohled na několik aspektů.

  1. příklady se málo kdy opakují, příklady je třeba tedy brát jako „vzorové“, „ilustrační“ – stejné/podobné zadání bych určitě neočekával;
  2. stává se, že KDP zopakuje příklad, který je ale starší, např. z roku 2016 a dál (stává se to u témat jako např. spolupracující osoby, přechody apod.);
  3. u sborníků je málo kdy uvedena slovní odpověď, tudíž je někdy obtížné přijít na postup;
  4. ve sbornících jsou občas překlepy, bohužel to se asi stává v každé daňové publikaci.

Většina lidí propočítává pouze jeden sborník, a to ten aktuální na daný rok. Dle mého názoru je vhodné propočítat co nejvíce příkladů. Ve sbírkách od mě naleznete i podobné příklady ze starších sborníků s aktualizovaným řešením pro rok 2022.

Jak jsem se na zkoušky připravoval?

V prvé řadě jsem propočítal sborníky. Toto bylo velmi náročné, protože mě osobně absolutně nevyhovuje formát sborníků, špatně se otáčí stránkami a písmo je malé, a to mi je 24 a vidím dobře. Uvítal bych formát A4. Kromě sborníků jsem měl koupené publikace (bylo jich celkem 70, ale ne vše bylo dobře zpracované). Na trhu nebyla ani jedna kniha (kromě sborníků od KDP), která by připravovala přímo na zkoušky na daňového poradce, a tak jsem se rozhodl vydat svoje sbírky, které jsou na míru udělané pro přípravu.

Z knih a časopisů, které mi vyhovovali, tak doporučuji tyto:

  1. metodické aktuality od Svazu účetních (vždy je zpracováno 1 téma, vybíral bych si to spíše dle autorů, ne každé vydání mi sedlo), líbilo se mi:
    1. kryptoměny
    1. zaměstnanecké benefity
    1. pohledávky právně a daňově
  2. Účetní a daně od Anagu (časopisy)
  3. Daňové a nedaňové náklady od Hnátka
    1. tuto knihu bych doporučil pro začátečníky, je to napsané pro (ne)daňaře, na zkoušky je to samozřejmě nedostačující
  4. Daňový systém od prof. Vančurové
    1. Kniha pro úplné začátečníky
  5. Účetní a daňové souvislosti přeměn obchodních společností od doc. Skálové
    1. složitá kniha, která se hodí v případě, pokud bude příklad na fúze, akvizice apod.
  6. Daně v účetnictví od doc. Skálové
    1. Kniha pro začátečníky, pěkně a přehledně napsané
  7. Účetní a daňové případy řešené v s.r.o. od Ing. Pilařové
    1. těžší kniha, rozhodně není pro začátečníky, skvělá pro přípravu na zkoušky
  8. Daň z příjmů 2022 MERITUM
    1. těžší kniha, je to vše v 1, některá témata chybí, ale i tak je tam dost informací, tato kniha je lehce nepřehledná kvůli množství informací, takže u zkoušky není vhodná, ale jako příprava ano
  9. Účetnictví podnikatelů 2022 MERITUM
    1. těžší kniha, je to vše v 1, dost informací, vhodná jako příprava i ke zkouškám
  10. ABECEDA účetnictví pro podnikatele od ANAGU
    1. skvělé napsané, je to dost propojené s daňovým světem, přehledné, doporučuji
  11. Správa daní pro ekonomy od prof. Vančurové
    1. jsou tam sice občas chyby a překlepy, ale myslím si, že lepší kniha na daňový řád není, je to jednoduše napsané i s příklady, za mě super
  12. Daně z příjmů, přehledy, daňové a účetní tabulky od Ing. Duška
    1. není vhodná ke zkouškám, nepřehlednost, ale jako příprava je super, utřídíte si tím myšlenky
  13. Cizinci a daně od Mgr. Vyškovské
    1. dost náročná kniha, zde se zapotíte, za mě je trošku nepoužitelná ke zkouškám, protože jde dost do praxe (lepší bych řekl že je kniha níže)
  14. Mezinárodní zdanění příjmů od Ing. Sojky apod.
    1. dost náročná kniha, za mě je tato o něco lepší než předešlá, ke zkouškám bych ji určitě nebral
  15. Úplné znění zákonů
  16. Komentáře k dani z příjmů od Ing. Nešlehy apod.
    1. nejlepší komentář, který jsem kdy četl, nemůžu si vynachválit

Ze všech knih a časopisů jsem si dělal Word s poznámkami, kde jsem si psal důležité věci, které třeba nejsou výslovně uvedeny v zákonech nebo to bylo něco, co bylo lepší umět zpaměti (třeba postup zdanění u fyzických osob progresivní sazbou daně nebo zaokrouhlování apod.). Kromě výše zmíněných zdrojů jsem samozřejmě čerpal z internetu. Nejvíce však z portálu DU.cz.     

Dostávám časté dotazy na zákony od KDP (formát A4). Mně osobně vůbec nevyhovují, protože mi trvá poměrně dlouho, než v samotném obsahu najdu konkrétní daň. Je to vše v 1. Mám dobrou fotografickou paměť, která se lépe aplikuje na menší formáty, a tak jsem tyto zákony vůbec nevyužil.

Vzhledem k tomu, že u zkoušek na daňového poradce často bývá daňové přiznání, v rámci přípravy jsem často i ručně vyplňoval daňová přiznání, naučil jsem se dokonce řádky u právnických osob nazpaměť, jelikož jsem projel tolik příkladů, že se mi to i vrylo do paměti. Je třeba brát ohled na ruční vyplňování. Cash-flow výkaz umí každý software, ale umíte ho vyplnit ručně? V říjnu 2021 byl u zkoušek a dost lidí pohořelo.

Lepíky, zvýrazňovače do knih jsou jasná věc. Co se týče zákonů, tak zde je třeba získat soft skill. Jedná se o analytické myšlení a čtení mezi řádky. Zákon o DPH jsem uměl celý nazpaměť, věděl jsem, co je jaký paragraf, kde, co je apod. Nechápal jsem ovšem souvislosti. Tohle tedy není správná cesta, a tak se můžete z toho poučit. Doporučuji spíše se naučit v zákoně se orientovat než se naučit, co jaký paragraf znamená. Je sice fajn vědět, že § 36 zákona o DPH je třeba základ daně, ale mnohem lepší je umět dané ustanovení správně aplikovat. Proto si myslím, že příprava na 3 měsíce je nedostačující, jelikož za tu dobu nelze vstřebat daňové souvislosti. I po roce mi občas něco dojde, co jsem u zkoušek třeba nevěděl.

Jak se tedy naučit se v zákoně orientovat? Je to čistě zkušenost a praxe. Čím víc budete počítat, tím víc se budete do zákona dívat a pracovat s ním, tím víc budete rozumět všem souvislostem. Je to tedy na každém, kolik času do toho investujete.

Kromě čtení a počítání příkladů jsem se účastnil i několika přípravných kurzů. První byl od nejmenované firmy, která prodává komplexní přípravu za šílené peníze. K danému se nechci vyjadřovat, abych zbytečně nekřivdil.

Rozhodl jsem se, že na zkoušky na daňového poradce JARO 2024 uskutečním také přípravu, která se bude konat online. Více o přípravě naleznete zde: PŘÍPRAVA JARO 2024

Co mohu mít s sebou na zkoušky?

S sebou můžete mít zákony (nesmí být popsané), nevyplněná daňová přiznání a pokyny k daňovým přiznání, časopiseckou literaturu, knižní literaturu (nesmí být popsaná). Komisaři často v knihách listují, takže opravdu nedoporučuji si tam vkládat nějaké papírky nebo si tam něco dopisovat. Pokud by se přišlo na nějaký tahák, zkouška uchazeče by byla okamžitě ukončena.

Co se týče mých sbírek, tak ty jsou u zkoušek povolené. Vzhledem k tomu, že je tam dost přehledných tabulek, vazba je kroužková, tak se s tím dobře manipuluje a dobře se v dané knize hledá. Snažil jsem se udělat knihy, které budou komfortní jak během přípravy, tak i během samotné zkoušky.

Dále můžete mít s sebou zvýrazňovače (doporučuji si zadání zvýrazňovat, jelikož se často stává, že lidi pořádně nečtou a ztrácejí tím body). Psací potřeby a kalkulačka je povolená. Nesmí se ovšem jednat o „chytrou kalkulačku“, kde je přístup k internetu apod. Dále nesmíte mít chytré hodinky.

Já osobně jsem měl kromě psacích potřeb a kalkulačky pouze zákony. Nebral jsem si žádnou knihu, protože mi bylo řečeno, že to nemá smysl (není na to čas). Člověk si řekne, že 5 hodin je hromada času, ale věřte, že není. Vezměte si ke zkouškám pouze knihy, které mají přehledné tabulky, dá se v nich dobře orientovat a máte ji prolistovanou, víte, kde, co najdete. Jinak to smysl opravdu nemá. Občas tam jdou experti s celým kufrem plných knížek.

Pokud vás zajímá, jak moje písemné a ústní zkoušky probíhaly, tak se můžete těšit na další část článků, která se bude zabývat právě strategii u písemných a ústních zkoušek.

Pro více informací můžete navštívit skupinu na Facebooku: Zkoušky na daňového poradce.

Přihlášení

Registrovat se

Vaše osobní údaje budou použity k podpoře vašich zkušeností s tímto webem, ke správě přístupu k vašemu účtu a k dalším účelům popsaným v sekci ochrana osobních údajů.

Registrace

Vaše osobní údaje budou použity k podpoře vašich zkušeností s tímto webem, ke správě přístupu k vašemu účtu a k dalším účelům popsaným v sekci ochrana osobních údajů.